En son konular
» DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir
DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK EmptyÇarş. 27 Şub. 2013, 14:37 tarafından Admin

» Pc deki keyloggerı bulup imha etme
DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK EmptyÇarş. 27 Şub. 2013, 14:22 tarafından Admin

» CMD çalıştır komutları
DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK EmptyÇarş. 27 Şub. 2013, 14:19 tarafından Admin

» Adsl Modem Teknik Servis Numaraları
DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK EmptyÇarş. 27 Şub. 2013, 14:15 tarafından Admin

» Program Ekle/Kaldır dan Silinemeyen Programların Silinmesi
DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK EmptyÇarş. 27 Şub. 2013, 14:12 tarafından Admin

» Format Atmanın Faydaları Ve Zararları
DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK EmptyÇarş. 27 Şub. 2013, 14:09 tarafından Admin

» deneme
DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK EmptySalı 26 Şub. 2013, 15:17 tarafından Misafir

» şikayet ve öneri
DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK EmptyC.tesi 08 Mayıs 2010, 06:59 tarafından Misafir

» OTOBÜS ŞOFÖRÜ SERKAN
DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK EmptyPaz 12 Nis. 2009, 15:32 tarafından Admin

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 33 kişi Salı 01 Ağus. 2017, 13:32 tarihinde online oldu.

DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK

DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK Empty DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK

Mesaj tarafından Admin Bir Perş. 13 Mart 2008, 12:56

DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK

VLADİMİR İLYİÇ LENİN (RUS LİDERİ-1921):
“Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek
anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da
yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum”

L’LOYD GEORGE (İNGİLTERE BAŞBAKANI-1922):
“Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahi çağımızda Türk milletine nasip oldu.”

ERNEST HEMİNGWAY (AMERİKALI ROMANCI, YAZAR-1922):
“Marmara kıyısındaki sıcak, toz yoprak içinde eciş bücüş yollu ikinci sınıf kıyı kasabası Mudanya’da Batı ile Doğu karşı karşıya geldiler. Ismet Paşa ile görüşecek müttefik generallerini taşıyan İngiliz sancak gemisi ‘Iron Duke’ın kül rengi öldürücü kulelerine rağmen, batılılar buraya barış dilenmeye geliyordu; yoksa barış istemeye ya da şartlarını dikte ettirmeye değil… Bu
görüşmeler Avrupa’nın Asya üzerindeki egemenliğinin sonunu gösteriyor. Çünkü Mustafa Kemal, herkesin bildiği gibi Yunanlıları silip süpürmüştü.”

CLAUDE FARRERE (FRANSIZ ROMANCI VE DİPLOMAT-1930):
“Sevr’den sonra Türkiye’nin öldüğünü sanmıştım. Ama Türkiye yaşıyor; hem, Mustafa Kemal başına geçeli beri öylesine canlı yaşıyor ki; bir L’loyd George’un bütün çabaları, bütün imkanları, sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor.”

EDOUARD HERRİOT (FRANSA ESKİ BAŞBAKANI-1933):

“Paşa size nasıl hayran olmayayım? Ben Fransa’da laik bir hükümet kurmuştum. Bu hükümeti Papa’nın Paris’teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devrdi. Siz ise bir halifeyi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. Siz bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? Dehanızın büyük eseri laik bir Türkiye yaratmak olmuştur.”

ELEUTHERİOS VENİZELOS (YUNANİSTAN BAŞBAKANI-1933):
“Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir… Bu olağan üstü işleri yapanlar, hiç kuşkusu kelimenin tam
anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmıştır. Ve bundan dolayı Türkiye
övünebilir.”

FRANKLİN D. ROOSEVELT (ABD BAŞKANI-1937):
“Mustafa Kemal hakkındaki bilgiyi O’nu çok iyi tanıyan birisinden edindim. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin Dışişleri Bakanı Litvinof ile görüşürken, O’nun fikirce bütün Avrupa’nın en değerli ve ilgi çekici devlet adamının bugün Avrupa’da yaşamadığını, boğazların gerisinde, Ankara’da yaşadığını, bunun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyledi.”

TAHRAN GAZETESI (1938):
“Bu gibi dehalar ancak görünüşte ölürler. Çünkü, gerçekte ulusların anlayışlarında derin ve silinmez izler bırakann eserleriyle daima yaşarlar. Böyle insanlar, bir kuşak için doğmadıkları gibi belirli bir devre için de doğmazlar. Bu gibi insanlar, uluslarının bu nimetler kaynağından durmaksızın yararlanmalarına imkan vermek suretiyle yüzyıllarca ulusların tarihlerine egemen olacak insanlardır.”

L’LLLUSTRATION, FRANSA (1938):
“Tarih, çok büyükler gördü. Iskenderleri, Napolyonarı, Washingtonları gördü. Fakat yirminci yüzyılda büyüklük rekorunu Atatürk, bu Türk oğlu Türk kırdı.”

DAILY TELEGRAPH, İNGİLTERE (1938):
“Kadınlar başka hiçbir ülkede bu kadar hızlı ilerlememişlerdir. Bir ulusun bu derece değişmesi, tarite, gerçekten eşi olmayan bir olaydır.”

WINSTON CHURCHILL (İNGİLTERE BAŞKANI-1938):
“Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir.”

DWİGHT D. EİSENHOWER (ABD BAŞKANI-1953):
“Kemal Atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle Türkiye’ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. O’nun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. Türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı Atatürk’ün hatırasını anmak için yapılan bu tören, dünyanın her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş bir zata çok yerinde bir saygıdır.”

MUHAMMED ALİ CİNNAH (PAKİSTAN’IN KURUCUSU-1954):
“O, Türkiye’yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal Atatürk’ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi bir önder; önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hint Müslümanları bugünkü durumlarına hala razı olacaklar mı?”

LORD KINROSS (İNGİLİZ DEVLET ADAMI-1960):
“Atattürk tarih boyunca gelip geçmiş en büyük devlet adamlarından biridir. Hiçbir zaman yaşadığı zaman üzerinde durmamış, ileriyi görerek ona göre iş yapmıştır. Atatürk’ü Mussollini ve Hitler gibi yöneticilerden ayıran nokta işte bu niteliktir. Onlar her yaptıklarında kendilerini düşünerek hareket ediyorlardı. Atatürk, kendisinden ötesini, 20-30 yıl ilerisini görerek hareket ederdi.”

MUHAMMED EYÜP HAN (PAKİSTAN DEVLET BAŞKANI-1963):
“Kemal Atatürk yalnız bu yüzyılın en büyük liderlerinden biri değildir. Biz Pakistan’da O’nu gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olark görüyoruz. O, yalnız sizin ulusunuzun sevgili önderi değildir. Dünyadaki bütün Müslümanlar gözlerini sevgi ve hayranlık duygularıyla O’na çevirmişlerdir.”

NİKİTA S. KRUŞÇEV (SOVYETLER BİRLİĞİ BAŞKANI-1963):
“Yakın ve Orta Doğu’da ilk cumhuriyet, doğuşunu O’na borçludur. Bu cumhuriyet, birçok ulusun milli özgürlük savaşlarına ışık tutmuştur. Atatürk’ün yönetimindeki Türkiye’nin uluslararası otoritesi yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.”

JOHN F.KENNEDY (ABD BAŞKANI-1963):
“Atatürk adı insana bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk ulusuna ilham veren önderliğini, modern dünya anlayışındaki ileri görüşlülüğü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatırlatmaktadır. Şüphesiz ki Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşu ve o zamandan beri Atatürk’ün ve Türkiye’nin giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir ulusun kendisine olan güvenini daha başarıyla belirten bir başka örnek gösterilemez.”

JAWAHARLAL NEHRU (HİNDİSTAN BAŞBAKANI-1963):
“Kemal Atatürk veya bizim O’nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle Kemal Paşa gençlik günlerimde benim kahramanımdı. Büyük devrimlerini okuduğum zaman çok duygulandım. Türkiye’yi modernleştirme yolunda Atatürk’ün giriştiği genel çabayı büyük bir taktirle karşıladım. O’nun dinamizmi, yılma ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyordu. O, doğuda modern çağın yapıcılarından biridir. O’nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam ediyorum.”

PROF LUDWİG ERHARD (BATI ALMANYA BAŞBAKANI-1963):
“Bütün dünya 10 KASIM’da biz Almanlarında dostluk ve saygı ile bağlı olduğumuz bir insanın hayatını ve eserlerini taktirle anmaktadır. Atatürk, daima Türkiye ile Avrupa arsında sıkı bağlar kurmaya çalışmıştır.”

SİR A.DOUGLES-HOME (İNGİLTERE BAŞBAKANI-1963):
“Mustafa Kemal ismini bundan elli yıl önce seçkin bir Türk komutanı olarak duymuştuk. Daha sonra barışın kuruluşu ile devlet adamları özelliklerini ortaya koymak fırsatını elde etmesi, büyük milli önderlerden biri olarak O’na tarihin en yüce mevkilerinden birini kazandırmıştır. O kahraman ve cesur askeri
saygıyla, modern Türkiye’nin gerçek babası olan devlet adamını da hayranlık ve şükranla anıyoruz.”

HAYATO İKEDA (JAPONYA BAŞBAKANI-1963):
“Atatük’ün Türk Dili Devrimini gerçekleştirmesi ve din ile siyaseti birbirinden ayırarak Türk toplumunun modernleşmesini sağlamak yolundaki çabalarına karşı büyük bir hayranlık duymaktayız.”

JOSEPH LUNS (HOLLANDA DIŞ İŞLERİ BAKANI-1963):
“Çağımızda; uzak görüşlü, cesur, siyasi, sosyal ve ekonomik reformlarla Türkiye’yi bugünkü modern Cumhuriyet durumuna getiren Atatürk’tür. Aynı zamanda bugün Türkiye’nin Avrupa Ortak Pazarına girebilecek güce erişmesini sağlayan modern ekonominin temelini de hazırlayan da yine odur.”

GEN DOUGLAS MAC ARTHUR (ABD UZAKDOĞU KUVVETLERİ BAŞKOMUTANI-1963):
“Asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biriydi. Kendisi Türkiye’nin en ileri memleketler arasında hakettiği yeri almasını sağlamıştır. Yine O Türklere bir milletin büyüklüğünün temel taşını oluşturan kendine
güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir. Ben Atatürk’ün sadık arkadaşlarından biri olamka büyük övünç duyuyorum.”

HABİB BEN ALİ BURGİBA (TUNUS DEVLET BAŞKANI-1965):
“Sakarya Savaşı, Sakarya Zaferi, yirmi yaşımın en kuvvetli hatırası olmuştur. O zamanlar kendi kendime diyordum: Acaba ben de ulusumu böylesine seferber edemezmiyim, onun ruhuna bu kurtarıcı hamleyi, bu dizgin tanımaz ihtirası aşılayamaz mıyım?”

KURT G. KİESINGER (FEDERAL ALMANYA BAŞBAKANI-1968):
“Ben Türk-Alman dostluğunu yakınadn tanıyan bir neslin çocuğuyum. Küçük
yaşımda bir adamın kahramanlıklarını, yaptığı hizmetleri, ülkesi için giriştiği özverileri gördüm. Bu adam Mustafa Kemal idi. Bugün daha iyi kavrıyorum ki O insan büyük bir devlet adamıydı. Büyüktü, çünkü, ölçüyü korumasını her zaman bildi ve eserini tehlikeye sokacak sınırları aşmadı. Yürekliliğin ve kendi yürekliliğinin sınırlarını da çizebilecek kadar anlayışlı idi.”

SNORK KALUTSYAN (TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİĞİ-1981):
“Tarihte çok az kimse halkına ve vatanına Atatürk kadar faydalı olmuştur. El ele, gönül gönüle güzel yurdumuzda huzur, barış ve anlayış içinde, sola sağa
sapmadan Atatürk’ün hedefinde yaşayalım.”

Admin
Admin
Admin

http://vatan.1forum.biz